Makettező F.A.Q.

Avagy a legtöbbször feltett kérdések

1:  Honnan tudok olcsón,nagy választékból makettet vásárolni?

Vásárolhatsz Magyarországról is,de akár külföldről is. Magyarországon sajnos elég drágán adja a legtöbb üzlet a maketteket,az esetek 70-80%-ában jobban megéri kintről rendelni mint itthonról,mert még a postaköltséggel együtt is olcsóbban jössz ki,mint amennyi itthon sok esetben pusztán a makett ára!Persze vannak kivételek is,de sajnos inkább a fentebb leírt eset ami inkább jellemző.

Pár magyar oldal ahonnan tudsz maketteket rendelni:

www.jatek-makett.hu

www.megamakett.hu

www.replica.hu

És pár külföldi oldal:

www.luckymodel.com

www.hwjapan.com

www.hobbyeasy.com

www.1999.co.jp/eng/car

www.global.ebay.com ( nagyjából olyan,mint a magyar Vatera,csak nagyobb a kínálat)

www.hlj.com

2: Milyen festéket kell,érdemes használni a makettek festéséhez?

A legcélszerűbb Tamiya akril vagy Tamiya TS- spray-t használni makettek festéséhez,mert ezek a festékek direkt makettezéshez készültek,nem bántják a műanyagot,és szépen terülnek. Az akril festékeket inkább kisebb alkatrészek (beltér alkatrészei,alváz alkatrészei,motor részei,stb. stb.) érdemes használni,a TS festékeket pedig a karosszéria fényezéséhez,néhány esetben alvázhoz is érdemes használni.

Festékek hígítása:

TS- Spray:

A  Tamiya Spray festékek,ahogy a legtöbb spray kiszerelésben kapható festék,már gyárilag higított állapotban vannak a palackban,így azt lényegében csak ki kell fújni. Hogy rögtön a spray-el festesz, vagy átfújod airbrush pisztolyba az már részletkérdés, de szebb eredményt mindenképpen airbrush-al kifújva kapsz!

Akril:

Az akril festékek általában igényelnek egy kis higítást, ezeket a festékeket csak és kizárólag alkohollal,esetleg vízzel lehet higítani!Ha jól tudom 1:1-es higítást szoktak javasolni,a csomagoláson 1:3-mas higítási arány van feltüntetve ,de egy idő múlva már érzésre csinálja az ember,egyébként pedig színfüggő,hogy mennyire kell higítani (én legalábbis ezt tapasztaltam)

 

spray                tamr8111

Tamiya spray festék (100ml)            Tamiya akril festék (10ml)

3:  Hol tudok ilyen festékeket vásárolni?

Az 1-es pontban említett oldalak közül több oldalon megtalálod ezeket a festékeket

4:  Hol tudom megnézni a makettek dobozának  tartalmát?

http://www.1999.co.jp/eng/car/

Ezen az oldalon rengeteg makett dobozbontását megtalálod, egyszerűen beírod a fehér mezőbe, amit keresel, és ha van róla dobozbontás, akkor ki fogja hozni, ha nem hoz ki semmit, akkor sajnos nincsen feltöltve róla dobozbontás.

5: Melyik makettgyártó készíti a legjobb maketteket?

Nos,akárhogy csűrjük-csavarjuk a dolgot,szerintem mindenképpen a Tamiya-t hozhatjuk ki győztesként,legalábbis tapasztalataim alapján én ezt mondanám.A legtöbb makettjük részlet gazdag,az illeszkedések pontosak,a matricák szépek,én minden Tamiya makettemet élvezettel építettem!

A második legjobb talán a Hasegawa, sok részletes és szép makettet dobtak piacra, az illeszkedések nagyjából Tamiya szintűek,bár vannak sajnos kivételek. A sorrendben utána a Fujimit tudnám említeni, régen sajnos rengeteg béna makettet csináltak, elnagyolt kasztni, abszolút részleteitől megfosztott alváz és beltér, borzalom. De az idő múlása úgy tűnik jót tett a Fujimi maketteknek, a gyár új makettjei közül néhány már-már súrolja a Tamiya minőségi szintet, érdemes az új kínálatra odafigyelni! A Revell kb. egy kategória a Fujimivel, talán egy hajszállal lejjebb helyezném el őket a képzeletbeli ranglétrán. Vannak nagyon rossz és nagyon jó makettjeik egyaránt. Az AMT makettek pedig külön fejezetet érdemelnének,hallottam már róluk hideget-meleget egyaránt,én még sajnos nem dolgoztam AMT makettel,de mások elmondása alapján legrövidebben talán egy jó öreg magyar közmondással lehetne jellemezni, „türelem rózsát terem!”
Ez alatt azt kell érteni,hogy rengeteg dolgot kell néha korrigálni a  maketteken,sokmindent „lehagynak” a gyártók,de ha kitartóak vagyunk és beleadunk apait-anyait abba a makettbe,akkor a végeredmény magáért fog beszélni! Az AMT egyébként amerikai autókra van „szakosodva”,szóval az amcsi úthengerek szerelmeseinek nincs sok választási lehetőségük,vagy AMT,vagy semmi.
Végül egy pár szó az utolsó (teljesség igénye nélkül) autó makettet gyártó cég termékeiről,ez pedig nem más,mint az Aoshima. Ahogyan Az AMT amerikai gyártóként amerikai autókra van specializálódva,az Aoshima vérbeli Japánként meglepő módon elsősorban Japán autókra. Rengeteg makettjük van,naphosszat tudnánk böngészni. És fontos megemlíteni,hogy talán az Aoshima rendelkezik az egyik legszínesebb palettával,mert rengeteg autót nem csak „sima” mindenféle giccstől mentes változatban adtak ki,hanem ezer meg egy féle matricakészlettel,különféle felnikkel,szélesítésekkel,légterelőkkel,stb. stb.Pár Aoshima makettet építettem már,megmondom őszintén vegyes érzelmekkel. Sokszor a dobozt kinyitva azt gondoltam,fú de jó vétel volt,ez nagyon megérte! Gondolok itt például arra,hogy kipakoltam a doboz tartalmát,utána visszapakolni már nem volt könnyű,úgy,hogy le is tudjam zárni a dobozt. Igen,annyira meg volt tömve. Nem aprózzák el a Japók! Viszont a dolog rossz oldala,hogy építés közben derül ki a sok pontatlanság,egyéb –apró- ,de annál bosszantóbb hiba. Néhány esetben például a kasztni anyaga kicsivel gyengébb a kelleténél,és ennek következtében a raktározás,szállítás,stb. során eldeformálódik,ne adj isten el is törik. Vagy amit még érdemes megemlíteni,a lökhárítók néha annyira nem akarnak a végső összeszereléskor passzolni,hogy az ember azt gondolná,nem is ehhez az autóhoz való. Ez is inkább a kasztni és/vagy a lökhárítók deformálódásából adódik.
Azért összegezve a dolgokat egyáltalán nem rosszak az Aoshima makettek,viszonylag könnyen tudunk szépet építeni belőlük,de azért megdolgoztat,néha fel is bosszant.

6: Milyen lakkot érdemes használni a karosszéria fényezéséhez?

Amennyiben nem versenyautóról van szó, és nincsen rajta sok matrica, vagy esetleg egy sem, akkor jó lehet a Tamiya spray lakkja is, de matricázott autónál ezt felejtsük el, mert akármilyen röhejesen is hangzik, a Tamiya lakk spray még a Tamiya matricát is megmarja,meg az összes többit is!

Én inkább a Mr.hobby féle Super Clear spray festéket merem ajánlani (hlj.com-on beszerezhető), nem bánt semmilyen festéket és matricát, gyönyörű fényt,sima felületet ad, nekem abszolút bevált!

tam85013                gsb513
Tamiya clear spray (100ml)                     Mr. Super Clear spray (170ml)

 

7: Milyen Airbrush pisztolyt vegyek?

Léteznek felsőtartályos és alsótartályos airbrush pisztolyok,én személy szerint az utóbbit használom,és ezt is ajánlom inkább,az indok pedig nagyon egyszerű: A felsőtartályos pisztolyok esetében a gravitáció „nekünk dolgozik”,mivel a tartályba töltött festék lefelé,a megfelelő irányba folyik,így amíg el nem fogy a festékünk,megszakítás,fröcskölés nélkül tudunk festeni. Az alsótartályos pisztolyoknál viszont az a probléma,hogy a festék a rendszer alatt,egy kis tartályban van,és onnan fel kell szívnia a pisztolynak,ezzel még nem is lenne így önmagában probléma,de sokan panaszkodtak már arra,hogy akkor,amikor már nincs tele a tartály,hanem mondjuk csak félig,vagy negyedig,akkor néha-néha nem szív fel festéket a pisztoly,és így „akadozik” a festés menete,köpköd,fröcsköl a pisztoly,ezzel könnyen elrontva egész addigi munkánkat.Talán kiküszöbölhető a dolog,ha mindig figyelünk arra,hogy elég festék legyen a tartályban,de ez nem túl kényelmes megoldás,ráadásul pazarló,mert lényegében azért töltjük folyton tele a tartályt,hogy fel tudja szívni a pisztoly a festéket,de közben lehet,hogy az adott elemhez nekünk éppen csak pár cseppnyi festékre lenne szükségünk.

Airbrush_Gun_For_Nails_Artairbrush-gun_171870

Felsőtartályos airbrush                                                   Alsótartályos airbrush

 

A továbbiakban idéznék pár írást a festékszórókról:

A bőség zavara kontra információhiány

Az Interneten böngészve ezernyiféle festékszóró pisztolyt találhatunk. A legkülönbözőbb márkájú, formájú, felépítésű, árfekvésű légecset közül – legalábbis látszólag - nehéz választani, hiszen e témának rendkívül szegényes a magyar nyelvű szakirodalma. A kezdő makettezőt ez az információhiány pedig könnyen tévútra vezetheti, mert nem tudja (honnan is tudhatná?), melyek a helyes döntés legfontosabb szempontjai. Sokan jobb híján (és jóhiszeműen) a makett-katalógusokban talált „starter”-szetteket választják, melyek viszonylag olcsó áron az „egyben megkapsz mindent” csalóka illúzióját keltik. Aztán, az első fújásnál kiderül, hogy a „single action”-pisztoly és a palack kombinációja több bosszúsággal, mint haszonnal jár.

A legfontosabb szempontok

Egy pisztoly megvásárlása előtt a makettezőnek át kell gondolnia, hogy milyen feladatokra, milyen igénybevétel mellett kívánja használni festékszóróját. Ha a cél kizárólag az első-második részfeladat elvégzése (alapozás, nagy felületek fújása, esetleg éles kontúrú kamuflázs elkészítése), akkor szóba jöhetnek az egyszerű „single action”-eszközök. Ha komolyabb munkára is akarjuk fogni (pl. „átszóródásos” kamó, foltozás, „kukacozás” elő-és utóárnyékolás, stb.) akkor mindenképpen a „double action” az ajánlott. Mégpedig olyan, amelyik a „durva” feladatoktól a legfinomabbakig segít minket.
A jó festékszóró pisztolynak ugyanakkor mindenképpen meg kell felelnie az alábbi szempontoknak:

- Konstrukciós hibáktól mentes tervezés, precíz kivitelezés.
- Egyszerű tisztítás-karbantartás
- Sérülés-állóság, hosszú élettartam
- Variálhatóság
- Egyszerű kezelés, ergonómia
- Megbízható alkatrész-utánpótlás
- Kedvező ár-érték arány

Kicsit részletesebben megvizsgálva hamar rájövünk, hogy az egyes részszempontok gyakran szoros ok-okozati összefüggésben állnak egymással. [Forrás: Makettinfo.hu ,Timur cikke]

 

8: Hogyan/honnan tudok levegőt biztosítani Airbrush pisztolyomhoz?

Vannak a Revell által gyártott „csodaairbrush-ok” ,ezeket kezdőknek ajánlják,szintén a Revell által gyártott sűrítettlevegős palackkal működnek,egyszerűen csak rátekerjük a pisztolyon az erre a célra kialakított szelepre,és onnantól a palackból „nyeri” a levegőt a pisztoly. Egy palack olyan 1500-2000 Ft körül mozog,és elvileg 2-3 autóra elég,de akik használtak már ilyen pisztolyt,azt mondják sokszor egyre sem. Ezekről a pisztolyokról nem is szeretnék többet beszélni,én kifejezetten nem ajánlom senkinek,valóban olcsón adják a pisztolyt,de kicsivel többért már korrekt Airbrush pisztolyt kapunk,arról nem beszélve,hogy a sűrítettlevegős palackokra hamar elmegy egy komolyabb stuki ára.

Inkább beszélnék a kompresszorokról,a rendes airbrush pisztolyok ugyanis kompresszorról működtethetőek.
Léteznek direkt makettezéshez/airbrush pisztolyokhoz gyártott kis kompresszorok,talán ezek a legjobbak arra a célra amire nekünk kell. Az áruk viszont sajnos elég borsos,a jobbak 30-50ezer forint környékén vannak. De vígasztaljon minket az a tudat,hogy „egyszer kell megvenni”. Konkrétan a következő dolgok szükségesek ahhoz,hogy használhassuk Airbrush pisztolyunkat:

-          Kompresszor (makettező,vagy más kisebb kompresszor is jó lehet,mivel a pisztolyhoz max. 1-2 BAR nyomás szükséges)

-          Pneumatikus cső

-          Pneumatikus csatlakozó


Az,hogy az adott pisztolyhoz milyen csatlakozók,és csövek kellenek típusfüggő lehet,ha elvisszük a kompresszor csatlakozóját és az irbrush pisztolyt egy pneumatika üzletbe,pillanatok alatt kezünkbe adják a szükséges csatlkozókat és csöveket.
hikev-pneumatika-5              legtechnika
Pneumatikus csövek                                                                                        Pneumatikus csatlakozók

 

 

Egyelőre ennyi, idővel még frissítem majd a FAQ-t, mert gondolom még így sem sikerült minden kérdésre választ adnom.

Addigis használjátok egészséggel!